Deprecated: Creation of dynamic property Wp_Date_Remover_Public::$wp_date_remover_options is deprecated in /home/tywrfekp/domains/mpiserwis.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-date-remover/public/class-wp-date-remover-public.php on line 55
Brak miejsca na dysku C | MPI serwis

Brak miejsca na dysku C: Jak sobie z tym problemem poradzić.

 

Częstym problemem z jakim się spotykam jest zapełniony dysk systemowy, czego nie znoszą współczesne systemy operacyjne. Dlatego warto zadbać by nasza partycja systemowa była w jak najmniejszej możliwej ilości zapełniona. W tym artykule postaram się pokazać jakie najczęściej popełniamy błędy i w jaki sposób można zaoszczędzić miejsce, oraz nie dopuścić do jego zapełniania.

 
Na początek omówię w jaki sposób nieświadomie zapełniamy sobie dysk.

Pliki Tymczasowe

Podczas codziennej pracy z systemem Windows oraz programami, tworzą się tak zwane pliki tymczasowe, Które po kilku miesiącach potrafią zająć nawet kilka set MB przestrzeni. I tak mamy dwa główne miejsca w których takie pliki znajdziemy c:\windows\temp (spokojnie można usunąć wszystko co tam się znajduje), oraz pliki tymczasowe użytkownika do, których dostaniemy się po wciśnięciu na klawiaturze loga Windowsa oraz klawisza r i w polu tekstowym wpisaniu %temp%.

Kolejnym powodem zapełniania się dysku jest pobieranie plików oraz “instalek” z internetu i zostawianie ich na wieczność w miejscu pobrania.

Każda z przeglądarek posiada ustawioną domyślną ścieżkę pobierania plików właśnie na dysku C:\. Ilekroć sprawdzam ten katalog u sporej rzeszy użytkowników, znajduje tam pliki od początku użytkowania komputera. Potrafią tam się znajdować setki MB danych, u niektórych nawet GB. Pamiętajmy o tym żeby po ściągnięciu programu i jego zainstalowaniu, usunąć plik instalujący.

Pulpit!!! to miejsce również znajduje się na dysku C:\.

Wielu z was na Pulpicie ma wszystko od ikonek po foldery ze zdjęciami oraz wiele innych plików. Często widzę jak ludzie używają Pulpitu jak by folderu tymczasowego albo jakby nie istniało żadne inne miejsce do zgrywania plików. Tego problemu można się pozbyć w bardzo prosty sposób. Tworzymy katalog na innej partycji, klikamy prawym klawiszem myszki wybierając opcję wyślij do – pulpit utwórz skrót. Oto tym prostym sposobem mamy na Pulpicie jeden katalog do którego możemy wrzucać dosłownie wszytko, a cokolwiek tam skopiujemy nie będzie zajmowało miejsca na naszym dysku C:\. Dodam tylko tyle, że wasze zdjęcia i ważne pliki na innej partycji na pewno będą bezpieczniejsze, i łatwiejsze do zgrania gdy nie będą się znajdowały na partycji systemowej

Łatwym sposobem oczyszczenia dysku jest skorzystanie z programu. Oile takich cudow jest wiele ja osobiście używam i polecam darmowe narzędzie Ccleaner.

brak miejsca mpi serwis

1. Wybieramy zakres czyszczenia
2. Uruchamiamy program (automatyczne czyszczenie)
3. Informacje o czasie oraz ilości usuniętych danych (zaoszczędzonym miejscu)

Ostatnim sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest usunięcie starej wersji Windowsa.

Po każdej większej aktualizacji, tym bardziej w przypadku Windowsa 10, instalator zostawia kopie zapasową poprzedniej wersji Windowsa. Pewnie wszystkie te osoby, które przechodziły z Windows 7 na wersje 10 mogą zaoszczędzić sporo miejsca. Operacja ta niesie ze sobą podjęcie pewnej decyzji.

Na dysku C:\ po przejściu na nowszą wersję systemu tworzy się katalog Windows.old, który jest niczym innym jak zawartością całego starego systemu. Chcąc usunąć katalog ręcznie, niestety spotkamy się z odmową, a katalog ten zajmuje co najmniej 10 Gb miejsca. Do odzyskania miejsca służy nam narzędzie oczyszczanie dysku. Jeżeli jesteśmy zdecydowani, że ta wersja systemu nam odpowiada i nie będziemy się chcieli cofnąć do poprzedniej możemy przystąpić do uwolnienia sporej części dysku.

Na początku musimy wejść w ikonkę ten komputer. Wybieramy dysk C:\ i klikamy na niego prawym klawiszem myszki, wybierając właściwości. Następnie w środkowej części okienka klawisz “Oczyszczanie dysku” — “oczyść pliki systemowe” — i zaznaczamy “Poprzednie instalacje systemu” Klikamy na klawisz ok i czekamy aż program zakończy działanie.

Mam nadzieje, że wskazówki choć troszkę przyczynią się do zaoszczędzenia przestrzeni na dysku, a tym samym w jakimś stopniu przyspieszy wasze komputery.