Deprecated: Creation of dynamic property Wp_Date_Remover_Public::$wp_date_remover_options is deprecated in /home/tywrfekp/domains/mpiserwis.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-date-remover/public/class-wp-date-remover-public.php on line 55
Cała Prawda o LTE | MPI serwis

Czy używacie internetu mobilnego?? Czy zastanawiacie się nad prędkością??? W końcu czy przyszło wam do głowy co oferują firmy telekomunikacyjne i czy oferta jest zgodna z prawdą???

 
Chciałem troszkę przedstawić realia jakie niosą ze sobą oferty produktu jakim jest internet mobilny w prędkości LTE.

Na początek troszkę teorii: co to jest LTE i jakie prędkości może osiągnąć.

LTE jest to nic innego jak standard przesyłu danych w sieciach komórkowych, czyli sposób w jaki nasze dane są przesyłane z urządzenia do urządzenia.

Jak podaje wikipedia prędkość maksymalna z jaką sieć jest nam w stanie pobrać plik to 300 Mb/s oraz wysłać z prędkością 50 Mb/s.

Jak widać wartości są całkiem zacne, ale jak to się ma do realiów, a tylko tyle iż taką prędkość uzyskano tylko w warunkach laboratoryjnych.

Polscy operatorzy w każdej reklamie szczycą się najszybszym internetem LTE w Polsce. Każdy z nich zapewnia, że jest najlepszy. Podając nam własnie te wartości, które znacząco odbiegają od realiów.

Firma OpenSignal, która testuje sieci telefonii komórkowej, wydała swój najnowszy raport „State of LTE”.

W rankingu możemy zobaczyć jakie są realne prędkości mobilnego internetu na świecie i w Polsce. Testując 66 lokalizacji Polska znalazła się na 35 miejscu ze średnią prędkością LTE 13 Mb/s. W naszym kraju największy zasięg ma sieć komórkowa Plus (ok. 70%), następnie Play (ok. 65%), Orange (ok. 62%) i T-Mobile (ok. 58%). Inaczej wyglądają statystyki, jeśli chodzi o prędkości internetu LTE w Polsce. Na pierwszym miejscu jest T-Mobile ze średnią prędkością LTE ok. 20 Mb/s, zaraz za nim Orange z ok. 18 Mb/s, Plus 15 Mb/s i na końcu Play niecałe 10 Mb/s.

Dane zostały zebrane wśród 15 milionów użytkowników korzystających z aplikacji mobilnej OpenSignal na całym świecie, w tym także w Polsce.

Dzięki takim testom możemy zobaczyć jakie są faktyczne parametry usługi oferowane nam prze operatorów, oraz ujawniają jak bardzo operatorzy wykorzystując maksymalną prędkość do zamydlenia nam oczu.

Na uwadze trzeba mieć jeszcze limit danych, który jest istotnym parametrem podczas wyboru dostawcy. I w tym aspekcie firmy komunikacyjne nie są z nami do końca fer. Oprócz tego, iż każda z firm daje nam porównywalną paczkę danych o tyle trzeba zwrócić uwagę na pojęcie jakie niesie za sobą “NIELIMITOWANY INTERNET LTE”. Mianowicie pojęcie te to nic innego jak zapewnienie operatora o pełnej możliwej prędkości LTE do momentu wykorzystania paczki danych w abonamencie. Przypomnę, że po wykorzystaniu paczki danych, którą mamy wykupioną, prędkość drastycznie spada. Ciężko nawet wysłać i odebrać email.

Podsumowując prędkość internetu mobilnego w Polsce nie jest najgorsza, tylko przedstawiona w taki sposób, że potencjalny Kowalski ma obiecane gruszki na wierzbie, i często spotykam się z ludźmi, którzy są zawiedzeni prędkością wybierając mobilny internet do obsługi całej rodziny w domu. A należy pamiętać, iż internet mobilny ma być właśnie mobilny czyli taki, żeby można go było ze sobą zabrać wszędzie i cieszyć się z komfortu pracy jaką daje nam szybka sieć.