Deprecated: Creation of dynamic property Wp_Date_Remover_Public::$wp_date_remover_options is deprecated in /home/tywrfekp/domains/mpiserwis.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-date-remover/public/class-wp-date-remover-public.php on line 55
Defragmentacja dysku co to takiego? czy warto? | MPI serwis

Defragmentacja

Co to jest właściwie ta defragmentacja?, czy warto ją wykonywać? Postaram się pomóc zrozumieć troszkę te pojęcie. Bo przecież wszystkim nam zależy na szybkości i sprawności naszych PC.

 

Jak nas uczy ciocia WIKIPEDIA

Defragmentacja jest procesem konsolidacji pofragmentowanych danych na dysku, dzięki czemu może on działać wydajniej. Defragmentację stosuje się na dyskach twardych, opartych na magnetycznych talerzach (HDD). Na dyskach SSD i innych nośnikach opartych o komórki pamięci Flash proces nie ma sensu ze względu na brak dodatkowych opóźnień, obecnych w dyskach HDD, a spowodowanych mechaniką talerza.

Wykonanie defragmentacji na takim dysku jest wręcz procesem szkodliwym, ponieważ zwiększa zużycie komórek pamięci Flash i przyspiesza moment uszkodzenia dysku (każda pojedyncza komórka pamięci ma określoną, skończoną żywotność).

Zacznijmy od początku – każde zapisane dane na dysku HDD są zapisywane w tz. klastrach czyli wydzielonych miejscach na dysku. Im więcej danych i upływającym czasie dane mogą zmieniać miejsce (klastry), co za tym idzie w momencie gdy chcemy otworzyć jakiś plik, lub program komputer szuka danych po całym dysku. Defragmentacja pozwala na poukładanie plików w właściwej kolejności. Defragmentacje można porównać do ułożenia książek na półce w kolejności alfabetycznej, i tak jak my szukamy książek, szybciej je odnajdziemy jak są poukładane, tak samo komputer szybciej odczyta dane gdy dysk jest z defragmentowany.

Już wiemy, że defragmentacja znacząco przyczynia się do poprawy szybkości i wydajności naszych komputerów, ale nie wiemy jak ją przeprowadzić. Internet oferuje nam wiele ciekawych programów a tyle ile programów i ludzi tyle opinii, który jest lepszy.
Obojętnie jaki zastosujecie to będzie dobrze z mojej strony przedstawię zasadę uruchomienia podstawowego narzędzia jakie zapewnia nam Microsoft, w każdym z swoich produktów rodziny Windows.

Na początek należy wejść w Mój komputer/Ten komputer i wybrać interesujący nas dysk (trzeba defragmentować dysk systemowy) i kliknąć na niego prawym klawiszem myszki następnie wybrać właściwości.

Defragmentajca 1 mpi serwis

W okienku, które się nam pjawi wybieramy zakładkę narzędzia

Defragmentajca 2 mpi serwis

Następnie klikamy Defragmentacja\Optymalizuj

Defragmentajca 3 mpi serwis

I na koniec wybieramy dysk jeszcze raz oraz przycisk Defragmentuj\Optymalizuj.

Defragmentajca 4 mpi serwis

Proces ten zajmuje troszkę czasu wiec można uzbroić się w cierpliwość, ale zapewniam, że narzędzie to wraz z oczyszczaniem pamięci, o którym pisałem tutaj odczuwalnie przyspieszy wasz komputer.

Co ile taka Defragmentacja.

Zaleca się defragmentację raz w miesiącu ale spokojnie jak zrobicie to co kwartał albo raz na pól roku nic się nie stanie, a i komputer będzie w dobrej kondycji.

Co z dyskami SSD.

W przypadku dysków SSD defragmentacja ma jeszcze mniejszy wpływ na wydajność niż przy klasycznych dyskach twardych. Tego rodzaju pamięci nie mają ruchomych części. Nie ma tu głowicy, która musi odszukać fragmenty pliku.
Nawet rozsiane po różnych klastrach dysku pliki są odczytywane niemal jednocześnie.
Dlaczego defragmentowanie dysków SSD jest często uważane za szkodliwe? Każdy taki dysk ma fabrycznie ustaloną liczbę cykli odczytu i zapisu. Porządkowanie pamięci po prostu marnuje te cykle i skraca żywotność sprzętu. Ale bez obawy, dysk ma do dyspozycji milion cykli, nie oznacza to, że przy cyklu milion pierwszym dysk przestanie działać. Najprawdopodobniej wytrzyma jeszcze wiele miesięcy, a może i nawet lat.
Wytrzymałość większości dysków SSD jest obecnie tak duża, że raczej prędzej zdecydujemy się wymienić komputer niż dojdziemy do fabrycznie ustalonego limitu. Defragmentacja SSD nadal może usprawniać proces odzyskiwania danych po awarii. Jeśli zależy nam na tym, należy porządkować dysk ale nie za często – albo całkowicie zdać się na Windowsa.