Dyski SSD a HDD

Dysk SSD różnią się od tradycyjnych HDD wieloma czynnikami takimi jak wytrzymałość na wstrząsy, prędkość zapisu i odczytu, a przede wszystkim ceną.
Dysk typu HDD (Hard Disc Drive) składa się z talerza lub zespołu talerzy wykonanych ze stopów aluminium.
Dysk typu SSD (Solid State Drive) w przeciwieństwie do dysku HDD nie wykorzystuje żadnych ruchomych części. Dyski te są zdecydowanie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju wibracje i wstrząsy, a take, że pracują niemal bezgłośnie.

Jedną z najważniejszych zalet dysków SSD jest wysoka prędkość zapisu/odczytu oraz krótki czas dostępu. Sprawia to, że system zainstalowany na takim dysku odpowiada zdecydowanie sprawniej na polecenia użytkownika, a programy uruchamiają się zdecydowanie szybciej.
Bardzo dostrzegalną różnicą między dyskami SSD i HDD jest również ich cena. Dlatego aby zaoszczędzić pieniądze wiele użytkowników decyduje się na zakup małego dysku SSD oraz zdecydowanie większego HDD. Na mniejszym dysku instalowany jest wtedy wyłącznie system i najczęściej uruchamiane aplikacje, podczas gdy większy służy jako magazyn danych.Wymiana dysku na SDD znacząco wpływa na szybkość uruchamianego systemu czy poszczególnych aplikacji. Praca na takim dysku staje się bardzo przyjemna, a prędkość komputera odczuwalnie wzrasta. Myślę, że każdy kto posiada troszkę starszy komputer i myśli o rozbudowaniu celem przyspieszenia dysk SSD jest dobrym wyborem.