Dysk SSD różnią się od tradycyjnych HDD wieloma czynnikami takimi jak wytrzymałość na wstrząsy, prędkość zapisu i odczytu, a przede wszystkim ceną.




Dysk typu HDD (Hard Disc Drive) składa się z talerza lub zespołu talerzy wykonanych ze stopów aluminium.
Dysk typu SSD (Solid State Drive) w przeciwieństwie do dysku HDD nie wykorzystuje żadnych ruchomych części. Dyski te są zdecydowanie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju wibracje i wstrząsy, a take, że pracują niemal bezgłośnie.

Jedną z najważniejszych zalet dysków SSD jest wysoka prędkość zapisu/odczytu oraz krótki czas dostępu. Sprawia to, że system zainstalowany na takim dysku odpowiada zdecydowanie sprawniej na polecenia użytkownika, a programy uruchamiają się zdecydowanie szybciej.
Bardzo dostrzegalną różnicą między dyskami SSD i HDD jest również ich cena. Dlatego aby zaoszczędzić pieniądze wiele użytkowników decyduje się na zakup małego dysku SSD oraz zdecydowanie większego HDD. Na mniejszym dysku instalowany jest wtedy wyłącznie system i najczęściej uruchamiane aplikacje, podczas gdy większy służy jako magazyn danych.







Wymiana dysku na SDD znacząco wpływa na szybkość uruchamianego systemu czy poszczególnych aplikacji. Praca na takim dysku staje się bardzo przyjemna, a prędkość komputera odczuwalnie wzrasta. Myślę, że każdy kto posiada troszkę starszy komputer i myśli o rozbudowaniu celem przyspieszenia dysk SSD jest dobrym wyborem.