Deprecated: Creation of dynamic property Wp_Date_Remover_Public::$wp_date_remover_options is deprecated in /home/tywrfekp/domains/mpiserwis.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-date-remover/public/class-wp-date-remover-public.php on line 55
Partycje jak zrobić i czy warto? | MPI serwis

Partycjonowanie dysku

Podział dysku na partycje to jeden z pierwszych kroków, podczas instalacji systemu Windows. Co daje taki podział? Ogólnie rzecz biorąc, pomaga utrzymać względny porządek na dysku, ale korzyści jest więcej.Jak podzielić dysk na partycje?

 
Jeśli twój dysk jest do wszystkiego (system, programy użytkowe, gry, filmy, muzyka)

Dysk należy podzielić na partycje. Pierwszy obszar dysku, przeznaczony na system i ewentualnie programy użytkowe oraz gry. Dlaczego? Dyski twarde HDD (talerzowe), mają to do siebie, że ich prędkość jest zależna od tego, w którym miejscu talerza dane zostają zapisane lub z którego są odczytywane.

Najszybsza część HDD to jego początek i właśnie dlatego tam, warto umieścić dane.
Proponuje przy mniejszych dyskach utworzyć partycji o rozmiarze ok. 100 GB na system, programy użytkowe i gry na samym początku dysku (pierwsza partycja), w przypadku większych dysków gdzie możemy zaszaleć zalecam 200-250 GB na pierwszą partycję systemową. Resztę miejsca spokojnie można podzielić według uznania, pamiętając, że im bliżej do „początku” dysku, tym szybszy odczyt i zapis.

Jeśli masz SSD na system, programy użytkowe i gry, a resztę plików (filmy/muzyka) trzymasz na HDD
to nie musisz dzielić tego pierwszego na partycje. SSD są zbudowane z pamięci flash i na całym obszarze na dane (czy to na „początku”, czy na „końcu”) są tak samo szybkie. Jest to więc miła odmiana w porównaniu z HDD. Dlatego nie ma potrzeby dzielić takiego nośnika na dwie, trzy mniejsze partycje – nie wpłynie to na szybkość operacji na plikach.

Podstawowym powodem, dla którego warto mieć przynajmniej dwie partycje jest bezpieczeństwo danych.

Załóżmy, że nasz dysk podzielony jest na C: i D: – pierwsza partycja zawiera system, druga dokumenty. System ulega awarii, niezbędna jest reinstalacja. W przypadku jednej partycji, zazwyczaj wiąże się to z utratą wszystkich danych. Jednak kiedy dysponujemy dwoma niezależnymi segmentami, możemy sformatować jedynie część C: i na niej zainstalować system od nowa, podczas gdy wszystkie dane z D: zostaną nienaruszone.

Drugą kwestią jest multi-systemowość. Mając dwie lub więcej partycji możemy zainstalować odpowiednio wiele systemów operacyjnych, a więc posiadać jednocześnie np. Windowsa i Linuxa.

Dysk można podzielić na partycje na dwa sposoby:

1. W trakcie instalowania Windows.
2. Już po zainstalowaniu systemu.
Przy czym w trakcie instalacji trzeba wyznaczyć PRZYNAJMNIEJ JEDNĄ partycję przeznaczoną na system operacyjny, a całą resztę można skonfigurować po zakończeniu instalacji.

Nośnik dzielimy na partycje w trakcie instalowania systemu Windows.

Podczas instalacji w pewnym momencie pojawia się okienko z opcjami wyboru nośnika, W tym oknie wystarczy kliknąć na wybrany dysk, a następnie kliknąć Opcje dysku (zaawansowane). Następnie jeżeli dysk jest całkiem nowy jeszcze nie uformowany klikamy opcję Nowy . Klikając ją, ukaże się nam okno w, którym należy wpisać w megabajtach wybraną pojemność docelowej partycji, i potwierdzamy przyciskiem Zastosuj. W tym momęcie możemy już przejść dalej do instalacji windowsa, lub skorzystać i podzielić resztę dysku na partycje w ten sam sposób.

Nośnik dzielimy na partycje w systemie Windows, już po tym, jak zostanie
zainstalowany.

I tym razem możemy tworzyć, modyfikować lub usuwać poszczególne partycje (po za tą systemową.) Aby skorzystać z narzędzia Windows do zarządzania dyskami, należy wykorzystać jeden z podstawowych skrótów, kombinację klawiszy Windows + R, a i w okienku, które się pojawi, wpisać diskmgmt.msc, oraz wcisnąć kawisz Enter.
Partycję tworzymy, klikając prawym przyciskiem myszy w czarnym obszarze danego dysku (obszar niepodzielony na partycje), a następnie wybierając Nowy wolumin prosty…. Teraz klikamy Dalej, wpisujemy rozmiar partycji w megabajtach i znowu Dalej. Następny ekran to możliwość określenia litery dysku, a kolejny, po wciśnięciu Dalej, przynosi opcje wyboru systemu plików (NTFS), jednostki alokacji (4096) i wreszcie etykiety woluminu. Po wybraniu tych parametrów wciskamy po raz ostatni Dalej, a następnie Zakończ. Partycja zostanie automatycznie sformatowana i od tej pory będzie widoczna w systemie Windows.