Deprecated: Creation of dynamic property Wp_Date_Remover_Public::$wp_date_remover_options is deprecated in /home/tywrfekp/domains/mpiserwis.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-date-remover/public/class-wp-date-remover-public.php on line 55
Problem roku 2000 – pluskwa milenijna | MPI serwis

Jutro świętujemy nadejście nowego roku. Dla większości z Was to czas zabawy, imprezowania i głośnego przywitania nowego roku.

Ale 20 lat temu oczy całego świata IT były zwrócone w kierunku fikcyjnie napompowanego problemu.

pluskwa milenijna - mpi serwis

Problem roku 2000, tak zwana pluskwa milenijna – to katastroficzna wizja paraliżu komputerów jakie miała mieć miejsce z nastaniem roku 2000.

Wszystkie obawy wywołane były poprzez przyjęty kilkadziesiąt lat wcześniej sposób zapisu daty w programach komputerowych.

W epoce pierwszych komputerów dla zaoszczędzenia pamięci (być może także z innych powodów) rok był zapisywany tylko dwiema ostatnimi cyframi, co nie pozwalało przechować informacji o stuleciu, np. rok 1901 był kodowany tak samo jak rok 2001: jako 01. Straszono nastaniem wielkiego chaosu, wyłączeniem ważnych komputerów, elektrowni, szpitali, banków itp. Jednak, gdy nadszedł 1 stycznia 2000, nic takiego się nie stało. Apokalipsa, którą straszono, nie nastąpiła.

Jak się można było domyśleć różne firmy informatyczne sztucznie nagłośniły problem, widząc w tym okazję do zarobienia pieniędzy i oferowały instalację “nowego oprogramowania i sprzętu zgodnego z Y2K” bądź przetestowanie istniejącego oprogramowania na zgodność z rokiem 2000.