Deprecated: Creation of dynamic property Wp_Date_Remover_Public::$wp_date_remover_options is deprecated in /home/tywrfekp/domains/mpiserwis.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-date-remover/public/class-wp-date-remover-public.php on line 55
Przenoszenie systemu na nowy dysk. | MPI serwis

Jak przenieść system na inny dysk bez większego kłopotu!

 

Pewnie wielu z was nie raz postanowiła zakupić nowy dysk czy to większy czy SSD. Po zamontowaniu dysku przyszedł czas na wykonanie instalacji systemu, która bądź co bądź dla większości użytkowników przysporzy wiele kłopotów, a na pewno jest procesem czasochłonnym. Na szczęście są programy, które ten proces przeprowadzą za nas i pozwolą zaoszczędzić czas i zachować wszystkie dane.

Wyobraźcie sobie sytuacje, w której podłączacie nowy dysk do komputera i dwoma kliknięciami po odczekaniu 10 min wasz cały system z wszystkimi programami i grami jest na nowym dysku, a wszystko to dzięki programowi, który mogę polecić EaseUS Todo Backup Free .

Obsługa programu jest praktycznie bezobsługowa, program robi za nas praktycznie całą robotę.

Ważnymi aspektami o których należy pamiętać to:

  • wyczyść dysk przed przenoszeniem (nie przenoś zbędnych śmieci) a jak to zrobić zapraszam do naszego artykułu “Brak miejsca na dysku C”
  • upewnij się, że stary i nowy dysk mają ten sam system partycji (GPT lub MBR)
  • jeżeli masz dysk używany usuń partycję

Przygotowanie dysku.

Jeżeli dysk jest nowy to nie posiada żadnych partycji i jest już świetnie przygotowany do przenoszenia systemu. Troszkę więcej pracy czeka nas w momencie gdy odkupiliśmy od kogoś dysk, należy wtedy usunąć partycje i pozostawić przestrzeń z nieprzydzielonym miejscem.

W tym celu podłącz dysk pod komputer (jeżeli to komputer stacjonarny nie będzie większego problemu w przypadku laptopa można skorzystać z przejściówki na USB lub adapter, który montujemy w miejsce DVD.)

Następnie wykorzystamy skrót klawiszowy WINDOWS+X otworzy nam się menu w którym wybieramy ZARZĄDZANIE DYSKAMI. W narzędziu widoczne będą dyski jakie są dostępne, i tutaj wybieramy interesujący nas dysk, w którym będziemy widzieć zainstalowane partycję. Po kliknięciu prawym klawiszem myszki w odpowiednia partycję rozwinie się menu z którego wybieramy USUŃ WOLUMIN. Tak postępujemy z każdą partycją w danym dysku, który ma być przygotowany jako przyszły dysk systemowy.

Teraz przyszedł czas na klonowanie systemu.

Po pobraniu programu przechodzimy do jego instalacji w pewnym momencie zostaniemy poproszeni o wybór czy chcemy korzystać z wersji darmowej próbnej czy płatnej. Dla naszych potrzeb wersja próbna jest wystarczająca wiec klikamy klawisz PÓŹNIEJ.

Jeżeli program zostanie uruchomiony po lewej stronie mamy menu, w którym należy kliknąć KLON, a następie wybrać dysk na, którym ma znaleźć się nasz system. Pozostanie nam wcisnąć dalej i poczekać około 10 min, aż program zakończy pracę.

 

Po zakończeniu pracy przez program, wystarczy w miejsce starego dysku podpiąć nowy, i komputer uruchomi się z nowego dysku tak jak by nic nie było ruszane.

 

Wszystkich tych, którzy boją się ingerować w swój sprzęt zapraszamy do kontaktu chętnie pomożemy.