Deprecated: Creation of dynamic property Wp_Date_Remover_Public::$wp_date_remover_options is deprecated in /home/tywrfekp/domains/mpiserwis.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-date-remover/public/class-wp-date-remover-public.php on line 55
Ransomware co to i jak się bronić | MPI serwis

12 maja Ransomware o nazwie WannaCry zainfekował 320 000 komputerów z systemem Windows w 150 krajach – Oto co musisz wiedzieć.

 

 

Co to właściwie jest ten ransomware

 

WannaCry jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych przypadków ransomware  oprogramowania, które szyfruje wszystkie pliki na komputerze i nie odblokuje ich, dopóki nie zapłacisz. W przypadku WannaCry, musisz zapłacić 300 dolarów w ciągu trzech dni; W tym momencie cena wzrasta. Jeśli nadal nie zapłaciłeś za tydzień, wszystkie Twoje pliki znikną na zawsze.

(Dlaczego władze nie mogą złapać hakerów odpowiedzialnych za ataki? Ponieważ musisz płacić w Bitcoinie, czyli cyfrowej walucie, której transakcje są w zasadzie anonimowe).

Ransomware jest paskudny . Nie ma wyjścia, nie ma możliwości naprawy plików. Nawet jeśli zapłacisz, nie ma gwarancji, że odzyskasz pliki.

Co robić, jak się zabezpieczać:

 

  • Utwórz kopię zapasową komputera. Jest wiele programów do automatycznego tworzenia kopi zapasowej, nawet gdy złapiesz wirusa zawsze możesz przywrócić kopie zapasową i tym samym odzyskać swoje pliki, możesz również korzystać z chmury, o których pisałem tutaj.
  • Włącz automatyczne aktualizowanie systemu Windows. Co z tego, że inżynierowie z Microsoft łatają luki w zabezpieczeniach jak spora grupa użytkowniku nie aktualizuje swojego systemu.
  • Nie otwieraj załączników, których nie oczekujesz . Bądź ostrożny czytaj wiadomości których się spodziewasz, w żadnym wypadku nie otwieraj załączników, których nie jesteś pewien.