Windows vs Linux, który system lepszy

Microsoft Windows, a może któraś z dystrybucji Linuxa, coraz więcej osób zastanawia się, który system operacyjny wybrać.

Użytkownicy, którzy rozważają dokonanie zmiany z systemu Windows do Linux, lub Linux do systemu Windows często chcą poznać wady i zalety każdego z tych systemów operacyjnych.

W tym artykule postaram się choć troszkę rozjaśnić różnice pomiędzy tymi systemami.

Temat Windows Linux
Cena Microsoft Windows sprzedawany jest w cenie od 350 do 1500 zł, w zależności od wersji. W dużej większości dystrybucji system z logo Pingwina jest w pełni darmowy
Łatwość użycia Windows jest jednym z najprostszych systemów operacyjnych do użytku codziennego. Jednym z jego podstawowych cech konstrukcyjnych jest łatwość obsługi oraz prostota podstawowych zadań systemowych. Użytkownicy chcą aby system „po prostu działał”. Dodatkowo Windows jest systemem popularnym, z okienek korzystają wszyscy i wszędzie, co zapewnia obycie się z okienkami od małego. Samo korzystanie z linuxa jest już tak samo łatwe jak i środowisko okienek. Microsoft wielokrotnie skorzystał z rozwiązań już sprawdzonych na linuxie. Instalacja programów odbywa się poprzez centrum oprogramowania (tak jak na androidzie mamy program do pobierania aplikacji.) Mniej przyjemne momenty przeżyjemy podczas awarii, tu bez bardziej zaawansowanego użytkownika lub informatyka przysłowiowy Kowalski już sobie nie poradzi, co może znacząco zniechęcić większość użytkowników do tego systemu.
Niezawodność Choć Microsoft poczynił wielkie poprawy niezawodności w ostatnich latach, jest uważany za bardziej awaryjny niż Linux. Mam wrażenie, że Microsoft w imię łatwość obsługi prowadzić do luk w zabezpieczeniach i niestabilności systemu. Linux jest niezawodny i bezpieczny. Rzadko kiedy się zawiesza, linux po prostu działa.
Oprogramowanie Z racji tego, iż Windows jest bardzo komercyjny to twórcy programów i gier głównie na tą platformę tworzą swoje produkty, i w tym aspekcie okienka królują i dominują nad swoją konkurencją. Choć linux poprawił się, i powstaje coraz więcej produktów to i tak palmę pierwszeństwa musi oddać Windowsowi.
Koszt oprogramowania Chociaż istnieje wiele darmowych programów, to te najlepsze są płatne, a cena za nie jest dosyć wysoka i jesteśmy zmuszeni szukać tańszych alternatyw Tu pingwinek wypada znacznie lepiej, w przeciwieństwie do okienek, znajdziemy tutaj sporą część programów na darmowej licencji. Najpopularniejsze programy konkurujące z odpowiednikami Microsoftu takie jak Open Office czy Gimp są po prostu za dramo
Sterowniki Windows ma ogromną bazę użytkowników, więc byłoby szaleństwem dla producenta sprzętu nie obsługiwanie systemu Windows. Jako użytkownik systemu Windows, można mieć pewność, że system operacyjny jest kompatybilny z dowolnym sprzętem dostępnym na rynku. O ile najwięksi producenci dbają o to, żeby sterowniki ich produktów były dostępne, o tyle jest spora grupa produktów na, które nie znajdziemy oficjalnych sterów.
Bezpieczeństwo Mimo iż programiści z Microsoft stają na głowie aby ich dziecko było bezpieczne, wielokrotnie muszą iść na kompromis. Dodatkowo popularność systemu ściąga na siebie większe zainteresowanie złośliwych programistów Linux jest systemem bardzo bezpiecznym z wielu przyczyn, jednym z ważniejszych aspektów jest dobrze rozwiązana kwestia uprawnień.
Wsparcie Tutaj jako poważy potentat światowy Microsoft musi i zapewnia wsparcie w każdej formie od pomocy technicznej na swojej stronie, po infolinie telefoniczną. Dodatkowo istnieje wiele form instrukcji pomocy, książek czy portali. Linux w większości swoich dystrybucji zapewnia wsparcie swojego systemu na długie lata. Ale jeżeli chodzi o pomoc techniczną wygląda to znacznie gorzej.

Co wybrać ciężko doradzić, żaden z systemów nie jest idealny, w każdym razie jeżeli jesteś mniej zaawansowanym użytkownikiem, albo głównym twoim zajęciem jest granie stanowczo wybierz Windowsa.

Jeżeli cenisz sobie bezpieczeństwo, lub radzisz sobie dobrze z komputerami, potrafisz sprawnie odnajdywać informacje w internecie i język informatyczny nie sprawia tobie trudności, lub używasz komputera głownie jako urządzenia do prac biurowych, a może ciekawią cię inne rozwiązania, zachęcę cię do przesiadki na pingwina, a możesz się pozytywnie zaskoczyć.