Deprecated: Creation of dynamic property Wp_Date_Remover_Public::$wp_date_remover_options is deprecated in /home/tywrfekp/domains/mpiserwis.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-date-remover/public/class-wp-date-remover-public.php on line 55
OS X vs Windows który system wybrać. | MPI serwis

OS X vs Windows to walka, która toczyła się w czasie i przestrzeni. To nie tylko walka o użytkownika i ilość sprzedanych licencji.

Niedawno pisałem o różnicy jaką niosą za sobą dwa systemy Linux vs Windows. Dzisiaj po słusznej uwadze czytelnika Roman Sidło opisze różnice między dwoma odwiecznymi rywalami OS X vs Windows.

Chciałbym zrobić podobne zestawienie jak wcześniej wypisując wady i zalety, stawiając plusik po, którejś ze stron, niestety w tym przypadku to nie takie proste.

Dwie strony  w walce o dominację. Wielokrotnie o palmo pierwszeństwa walki toczyły się na różnych frontach: Android vs iOS,  PlayStation vs Xbox, Canon vs Nikon, FIFA vs Pro Evo, ZX Spectrum vs Commodore 64, ale wszystkie te przykłady to drobne konflikty.

Która  platforma jest lepsza? Czy jest tam prawdziwym zwycięzca? Na niektóre z tych pytań nie ma odpowiedzi, ale postaram się opisać systemy w taki sposób żebyś mógł ocenić, który z nich jest najlepszy dla Ciebie.

Projektowanie sprzętu

Kategoria ta może wydawać bezkonkurencyjna dla Apple, a jego sprzęt jest wysoko ceniony w całej branży. Innowacyjne projekty, takie jak MacBook, MacBook Air, MacBook Pro,  aluminiowe ultra lekkie  projekty, które kiedyś wyglądał tak nowocześnie już teraz stają się powoli nudne i brak im świeżości. Za jedyną aktualizacje wyglądu można uznać zmianę koloru. Dostępne są urządzenia w kolorze różowym czy złotym. A brak slotu kart i niski profil klawiatury dzieli opinie nawet największych fanów.

 

Natomiast komputery przechodzą coś w rodzaju renesansu . Microsoft  opracował rewelacyjny Surface Pro 4 oraz Surface Book  Jest to naprawdę nietuzinkowe urządzenie, którym Microsoft wyznacza kierunki rozwoju innym producentom sprzętu mobilnego. Posiada on większe możliwości i większą wydajność, niż większość tabletów, a jednocześnie jest bardziej poręczny, niż laptopy.

W przypadku Apple mamy do czynienia z wąskim gronem produktów, objętych logiem nadgryzionego jabłka. Co się z tym wiąże korzystamy z tego co nam zaoferuje Apple. W przypadku Windows przed nami stoi wybór z pośród całej palety laptopów tabletów,  i komputerów stacjonarnych, nic tylko wybierać.


Oprogramowanie

Ta runda prezentuje się dwojako. Biorąc pod uwagę oprogramowanie dołączone Apple stanowczo wygrywa. Jeśli weźmiemy i wyciągniemy Mac`a prosto z pudełka jest on o wiele bardziej przydatny niż nawet najbardziej wypasiony  laptop z systemem Windows.

Jabłko zawiera aplikacje do podstawowej edycji zdjęć, produkcji wideo, audio, a także pełny pakiet biurowy. Wszystkie wersje są pełne, oferując imponującą ilość możliwości dla każdego nowego użytkownika.

Wyciągając urządzenie z Windowsem  nie jest już tak różowo.  Co prawda są aplikacje do zdjęć, ale to jest bardziej dla organizacji niż edycji, w zależności od tego, gdzie został zakupiony komputer może mieć bezpłatną roczną subskrypcję do usługi Office 365, ale poza tym jest to dość jałowy krajobraz.

Ale jeżeli spojrzymy szerzej i weźmiemy pod uwagę  oprogramowanie firm trzecich, tutaj Windows dostarcza nam wiele możliwości. System Microsoftu  ma ogromną ilość aplikacji do kupienia, znacznie przewyższając możliwości Apple.
Gry

Wraz z nadejściem Windows 10 platforma wzmocnił tylko swoją dominację. Oprócz żenująco ogromnej przewagi nad komputerami Mac w zakresie dostępnych tytułów, komputery mają teraz możliwość strumieniowego przesyłania gier zarówno z Xbox One i Playstation 4. Ta kategoria nie jest nawet blisko. Jeśli lubisz gry Windows jest stanowczo lepszym wyborem niż Mac.

Interfejs

Ta runda jest jedną z ciekawszych. O ile każdą inną można porównać suchymi faktami w tym przypadku ciężko dyskutować na temat gustów.

Sama funkcjonalność interfejsu jest bardzo podobna. Apple wprowadziło Siri, które oferują podobne funkcje jak w Cortana (inteligentny osobisty asystent, niestety nie dostępny w języku Polskim).

Jeśli chodzi o dotyk. Okna w pełni zaakceptowały pomysł dotykowych ekranów, a użytkownicy komputerów Mac mają szeroki zakres gładzik Multi-Touch oraz  gestów, a force-touch – sprawdza się rewelacyjnie.

Obie platformy badają nowe sposoby tworzenia, i przetwarzania danych, co oznacza, że nie ma wyraźnego zwycięzcy w tej rundzie, z wyjątkiem użytkowników, którzy mają teraz fascynującą ilość możliwości do wyboru.

Bezpieczeństwo

Statystycznie jest o wiele większa szansa zarażenia wirusem lub złośliwym oprogramowaniem, podczas korzystania z Windowsa. Wynika to głównie z faktu, że Mac tworzą taki niewielki procent komputerów na całym świecie, więc nie przyciągają uwagi hakerów.

Niedawno Apple doczekało się  szkodnika atakującego OS X, który szyfrował wszystkie pliki na dysku twardym,a jedynym sposobem na odzyskanie danych było uiszczenie opłaty.

I w tej rundzie nie ma znacznego zwycięzcy, o ile faktem jest, że mniej ataków spotkamy OS X, o tyle złudnym może być stwierdzenie, iż OS X jest bezpieczniejszy, A nic nie zastąpi ostrożności i rozwagi w korzystaniu z internetu.


Wartość…  i tu jest pies pogrzebany. 

Jeżeli chcemy kupić produkt z rodziny Apple czeka nas nie miła niespodzianka najtańsze uradzenia to wydatek grubo powyżej 3 tysięcy za 12 calowy notebook, a 15 cali kreci się w okolicy 10 tysięcy za urządzenie z nadgryzionym jabłkiem.

W przypadku gdy chcemy kupić laptopa i zainstalować na nim Windowsa najtańsze urządzenia to koszt nawet poniżej tysiąca złotych, a w cenie 12 calowego Apple możemy mieć już  komputer o przyzwoitych parametrach

Co kupić

Porównując te dwie platformy, nie ma wyraźnego zwycięzcy, i to jest dobre.

Wybierając urządzenia z systemem Windows mamy do wyboru bogatą paletę konstrukcji  i możliwości, podczas gdy Apple wciąż udoskonala swoją linię, która jest i będzie największym atutem tej marki.

Apple tworzy swój system pod konkretne podzespoły, co sprawia że interfejs oraz stabilność systemu są na wysokim poziomie.  Windows znowu zapewnił nam możliwość niekończącego się wyboru, i to my decydujemy ile chcemy mieć pamięci albo jaki szybki procesor.

W końcu przyszedł czas na ważne pytanie, ile pieniędzy chcesz wydać.

Dobrą rzeczą jest to, że rynek dojrzał do punktu, gdzie rzeczywiście trudno kupić złe urządzenie .

Ja osobiście nigdy nie przesiądę się na Apple, cena którą chcą producenci Apple za swój produkt, jest nie adekwatna do oferowanego produktu, ale stanowczo system trzeba docenić