Deprecated: Creation of dynamic property Wp_Date_Remover_Public::$wp_date_remover_options is deprecated in /home/tywrfekp/domains/mpiserwis.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-date-remover/public/class-wp-date-remover-public.php on line 55
Wirtualna rzeczywistość czy to się przyjmie??? | MPI serwis

Wirtualna rzeczywistość technologia przyszłości czy może chwilowe zauroczenie

Salony gier czy to zapomniany rynek a może czeka je renesans?? Wirtualna rzeczywistość, to za jej pomocą znane nam salony gier mogą powrócić i cieszyć się powodzeniem w dzisiejszych czasach. Virtual reality technologia, o której większość z nas już słyszała.

Ale może na początek troszkę teorii – jak podaje nam Wikipedia obraz sztucznej rzeczywistości stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. Może on reprezentować zarówno elementy świata realnego (symulacje komputerowe), jak i zupełnie fikcyjnego (gry komputerowe science-fiction).

Co to jest właściwie ta wirtualna rzeczywistość VR – jest ot nic innego jak zaprezentowanie nam za pomocą sprzętu i oprogramowania najczęściej w postaci googli VR obrazu w bardzo realny sposób. Prezentowany obraz jest bardzo blisko oczu co sprawia, że mamy złudzenie pełnego przeniesienia się do oglądanego świata. Dodatkowo większość urządzeń na rynku posiada żyroskop, który umożliwia odczytanie ruchu głową i tym samym widzimy efekt na wyświetlanym obrazie. VR może być wykorzystywany do oglądania filmów jak i gier.

Najprostszym sposobem na uzyskanie efektu jest zakupienie okularów pozwalających wykorzystać do oglądania nasze telefony i już cieszyć się podstawowymi efektami VR. Koszt takiej zabawki nie jest drogi bo kształtuje się od 60 zł do kilku set, ale nie jest to sprzęt ukazujący pełną możliwość technologii a tylko jej namiastkę. Swoją drogą niezła zabawa i całkiem ciekawe doświadczenie.

Ale żeby cieszyć się pełną możliwością należało by zaopatrzyć się w coś lepszego. Aktualnie najpoważniejszymi graczami na rynku są: HTC Vive gdzie koszt zakupu to ponad 5 tyś zł. Nieco tańszy Sony PlayStation VR za około 1700 zł plus 1300 zł za konsole jeżeli jeszcze nie macie.

Dlatego właśnie coraz częściej na świecie otwierają się salony oferujące nam możliwość skorzystania z bogactwa technologii. W Polsce salony można odwiedzić w Warszawie Krakowie, oraz Poznaniu. Sieć kin IMAX (jak na razie tylko w USA) coraz chętniej inwestuje w sprzęt i otwiera sale z okularami VR, gdzie mamy możliwość wykupić seans 20-45 minutowy.

Technologia VR mimo iż już nie taka młoda, jednak cały czas się rozwijająca i w moim mniemaniu jest to technologia, która coraz częściej będzie gościła w naszym życiu bo możliwości jej wykorzystania jest wiele.

Coraz częściej słyszę i czytam o ciekawych projektach związanych właśnie z VR. Projektowanie wnętrz z wykorzystaniem VR, daje nam możliwość bogatszego przyjrzenia się projektowi, i oceny zanim wydamy pieniądze na remont naszego mieszkania. Właściciele sklepów internetowych już myślą o tworzeniu Wirtualnych odpowiedników swoich lokali.

A co wy myślicie o takich zabawkach???