Deprecated: Creation of dynamic property Wp_Date_Remover_Public::$wp_date_remover_options is deprecated in /home/tywrfekp/domains/mpiserwis.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-date-remover/public/class-wp-date-remover-public.php on line 55
Wirus spokojnie nie daj się oszukać | MPI serwis

Coraz częściej spotykam się z problemem wyskakującego komunikatu o znalezieniu wirusów.

– „Znaleziono 4 wirusy!”.

Postanowiłem więc ten temat dokładnie wyjaśnić.
Komunikat pochodzi ze strony „android-security.brooke.website” (podaje adres informacyjnie, prosze o niewchodzenie na tę stronę). Możliwe, że nadawcy tego SCAMu wykorzystują lukę w reklamach Google AdSense. Próbują wzbudzić zaufanie informując „życzliwie”, że złapaliśmy wirusa, mimo, że tak naprawdę go nie mamy. Nie należy klikać w żaden element tego komunikatu.Niestety wycofanie się zazwyczaj nie wchodzi w rachubę, gdyż za pomocą przycisku COFNIJ nie da się wyłączyć tego fałszywego powiadomienia. Konieczne jest wyczyszczenie danych przeglądarki.

1. W przeglądarce wchodzimy w Ustawienia, a następnie w Prywatność.
2. Teraz na samym dole mamy opcję Wyczyść dane przeglądania.
3. Zaznaczamy do usunięcia przede wszystkim Pamięć podręczną, Pliki cookie i Historię.
4. Wyłączamy przeglądarkę – przycisk ostatnich aplikacji (kwadrat na dolnym pasku systemowym lub w ramce pod wyświetlaczem) i przesuwamy podgląd przeglądarki w bok.
Po kolejnym uruchomieniu przeglądarki fałszywy komunikat nie powinien się pojawić.

Zjawisko takie jest coraz bardziej wykorzystywane do oszukania użytkowników smartfonów. Problem jest bardziej złożony. Jeżeli nie damy się nabrać to i tak duża grupa udaje się do serwisu w celu pomocy w oczyszczeniu komórki, tracąc bądź nie bądź pieniądze. Nie popadajcie w panikę, oprogramowanie tego typu w kolejnym kroku poprosi o numer telefonu i w ukrytym komunikacie zgodę na wykupienie subskrypcji płatnej, która niesie ze sobą opłaty. Dlatego ważne jest nie podawać numeru telefonu, jeżeli nie jesteśmy pewni źródła, które nas o to prosi.

Oszuści nie tylko tą drogą chcą wyciągnąć z naszej kieszeni ciężko zarobione monety. Częstym zjawiskiem jest, także prośba o podanie nr. telefonu podczas pobierania plików z różnego rodzaju mniej znanych portali, lub podczas rejestracji na ów portalach. Musimy się przede wszystkim uczulić na nie podawanie numeru telefonu, to jest pierwszy czynnik, który prowadzi do wyciągnięcia od nas pieniędzy. Warto dla własnego spokoju zadzwonić do operatora i poprosić o wyłączenie wszelkiego rodzaju płatnych subskrypcji, oraz zablokowania tego typu usługi. Dopiero wtedy będziemy mieli pewność, że nic nam nie grozi.
Niestety jak i w życiu prawdziwym, cyberprzestępcy są coraz bardziej kreatywni a i środowisko w, którym działają jest bardziej sprzyjające. O tyle ile w realnym życiu każdy z nas, uczony od najmłodszych lat jak się zachować, i jak unikać nieprzyjemnych sytuacji, o tyle w świecie cyfrowym większość z nas nawet nie jest świadoma zagrożenia.

Dlatego jeszcze raz uczulę tak jak uczulam dzieci, dla własnego bezpieczeństwa nigdy nie podawajcie numeru telefonu, jeżeli nie jesteście pewni że to bezpieczne. Nie ma różnicy czy to real czy wirtualna rzeczywistość zagrożenie i zasady te same.

Źródło: inf. .benchmark, businesskorea (grafika)