Wybór systemu zarządzania treścią (CMS) to ważna decyzja, która może mieć ogromne znaczenie dla Twojej witryny.
Dostępnych jest kilka platform, z których każda ma swoje wady i zalety, a fanatyczni fani ciągną za wybraną przez siebie platformę, których nie sposób przekonać do zmiany zdania. Biorąc to pod uwagę, istnieją dwie platformy, które wyróżniają się spośród pakietów, które można bezpośrednio porównać są nimi: WordPress vs Joomla.
Obie platformy są znane ze swojej łatwości użycia, szerokich możliwości dostosowywania i aktywnych społeczności. Podczas gdy WordPress i Joomla mają swoje plusy i minusy, można je wykorzystać do tworzenia nowoczesnych, pełnych funkcji witryn – więc, którą platforę wybrać?
WordPress vs Joomla: porównanie 4 najważniejsze aspekty!
Podstawowa różnica między WordPress i Joomla polega na tym, że Joomla była początkowo CMSem przeznaczonym do obsługi witryn portalowych, podczas gdy WordPress był pierwotnie platformą opartą na blogu. Obecnie jednak zarówno WordPress, jak i Joomla są w stanie uruchomić dowolną stronę internetową.
Z technicznego punktu widzenia zarówno WordPress, jak i Joomla nie są samodzielnymi programami – działają tylko wtedy, gdy są zainstalowane na serwerze internetowym. Zazwyczaj jest to serwer sieciowy, który można uzyskać od firmy zewnętrznej, takiej jak linuxpl.com .
Jeśli chcesz zbudować stronę internetową, kluczowym aspektem, który należy przemyśleć, jest wygoda w zakresie konfiguracji oprogramowania WWW, pracy z serwerami oraz ogólne aspekty techniczne procesu.
Tradycyjnie Joomla jest bardziej nastawiona na programistów, którzy nie boją się “zabrudzić sobie rąk” pracując z serwerami. Z drugiej strony WordPress jest bardziej przyjazny dla początkujących i łatwiejszy w obsłudze.
Nie jesteś jeszcze pewien, który jest lepszy dla Ciebie między WordPress a Joomla? Oto szczegółowe porównanie:
- Optymalizacja wyszukiwarek
Jeśli porównamy możliwości optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO) obu platform po wyjęciu z pudełka, Joomla ma niewielką przewagę dzięki umożliwieniu użytkownikom ustawiania metaopisów i słów kluczowych dla nowych artykułów.
Mówiąc to, prawdziwe możliwości SEO obu platform nie są oczywiste, chyba że przyjrzymy się wtyczkom lub rozszerzeniom dostępnym dla danego zadania. Po stronie WordPress, mamy niesamowicie popularną wtyczkę Yoast SEO – jest potężna, oferuje wiele funkcji, a najlepsze, co każdy może poradzić sobie z nią w ciągu kilku minut.
Yoast klasyfikuje wynik SEO w różnych obszarach za pomocą systemu sygnalizacji świetlnej w kolorach czerwonym, żółtym lub zielonym. Co więcej, wtyczka dokładnie informuje, jak poprawić wynik w każdym obszarze – a jeśli to nie wystarczy, ocenia również czytelność Twojego posta .
Podczas naszych testów stwierdziliśmy, że Easy Frontend SEO (EFSEO) jest najlepszym odpowiednikiem Joomla dla Yoast. Umożliwia wykonywanie wielu takich samych zadań – na przykład edytowanie meta-informacji – bezpośrednio na przedniej stronie witryny, a także zawiera wygodny tryb automatyczny do generowania tych danych bez danych wejściowych.
Jednak oczywiste jest, że tak poręczne jak EFSEO, to nie ma znaczenia dla Yoast. W związku z tym, punkcik trafia do WordPress.
2. Bezpieczeństwo
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, każdy system jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo – tak więc pytanie brzmi: która platforma jest bezpieczniejsza po wyjęciu z pudełka?
Ze względu na swoją popularność WordPress jest oczywistym celem hakerów, jeśli chodzi o luki w zabezpieczeniach. Każda instalacja WordPressa jest wyjątkowa dzięki tysiącom wtyczek i motywy dostępne dla CMS.
Chociaż jest to zdecydowanie pozytywne, to także koszmar z punktu widzenia bezpieczeństwa – nie można zagwarantować, że każda wtyczka ma odpowiednie standardy bezpieczeństwa i pozostaje kompatybilna z nowszymi wersjami platformy.
Ponadto WordPress nie oferuje podstawowych funkcji, takich jak wymuszanie połączenia Secure Socket Layer (SSL) na pulpicie nawigacyjnym – należy zmodyfikować jego podstawowe pliki, aby włączyć to uwierzytelnianie – lub dwustopniowe uwierzytelnianie (2FA). W rzeczywistości większość zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa opiera się wyłącznie na wtyczkach.
Z drugiej strony, Joomla oferuje zarówno opcję wymuszania połączeń przez SSL, jak i drugą dla 2FA. Ponadto oferuje własny zestaw rozszerzeń zabezpieczeń , a jego twórcy utrzymują listę rozszerzeń o znanych lukach.
Druga runda WordPress vs Joomla idzie do Joomla.
3. Możliwość dostosowania
Omówiliśmy już podstawy, jeśli chodzi o wtyczki WordPress i rozszerzenia Joomla. Oba CMS-y mają własny zestaw wtyczek dla najbardziej prawdopodobnych przypadków użycia – choć WordPress wygrywa z powodu czystej liczby.
Jednak patrząc na najlepsze wtyczki każdego z nich, czujemy, że oferta WordPressa ma większy subiektywny “język polski”. Nie musisz wierzyć nam na słowo – proste porównanie dwóch narzędzi, o których już wspominaliśmy, Yoast SEO i EFSEO (pokazane w tej kolejności), odzwierciedla to:
Ten ostatni oferuje tyle samo funkcji, co jego odpowiednik WordPressa, ale zapewnia lepsze ogólne wrażenia.
Przechodząc dalej, jeśli chodzi o dostosowanie stylu witryny, istnieją motywy WordPress z jednej strony i szablony Joomla z drugiej, a ta sama historia powtarza się tutaj tak samo jak z wtyczkami. Nie tylko łatwiej jest znaleźć wysokiej jakości motywy WordPress, ale często oferują one wyższy poziom wsparcia i przeważnie lepsze wrażenia.
Runda trzecia trafia do WordPressa.
4. Zarządzanie treścią i jej potencjał
Zarówno WordPress, jak i Joomla są złożonymi systemami CMS, umożliwiającymi użytkownikom tworzenie i zarządzanie niemal wszystkimi rodzajami witryn. Chociaż WordPress jest często kojarzony z prostymi blogami , jest także doskonałym rozwiązaniem dla stron docelowych i jeszcze bardziej złożonych witryn.
Z drugiej strony, Joomla jest znana ze swojej złożoności – choć oferuje fantastyczną dokumentację . Strona zbudowana z Joomla może ewoluować w wszystko, czego chce, ale krzywa uczenia się jest bardziej stroma dla użytkowników bez doświadczenia w tworzeniu stron internetowych.
Pomimo tego, że są równe pod względem potencjału, można powiedzieć, że WordPress umożliwia swoim użytkownikom łatwe zarządzanie treścią. Każdy może zainstalować platformę i dowiedzieć się, jak tworzyć posty, strony lub niestandardowe typy postów w ciągu kilku minut, podczas gdy Joomla jest mniej wyrozumiały.
Biorąc to wszystko pod uwagę, musimy nagrodzić ostatnią rundę WordPress vs Joomla tym pierwszym, co daje ogólny wynik na żecz WordPress!
Wniosek
W pewnym sensie Joomla jest bardziej elastyczna niż WordPress. Oferuje on niewiarygodnie konfigurowalny system, który może przybierać niemal dowolny kształt, i umożliwia wdrażanie wielu małych dostosowań bez polegania na rozszerzeniach. Jednak pomiędzy WordPress a Joomla może być tylko jeden zwycięzca, a korona musi przejść do WordPressa.
To bije Joomli pod względem SEO, możliwości dostosowywania i zarządzania treścią – wybór jest więc jasny. Co więcej, WordPress jest po prostu łatwiejszy do pozyskania dla nowych użytkowników, a jego popularność daje dodatkową przewagę zapewniającą użytkownikom lepszą strukturę wsparcia.