Częstym problemem z jakim się spotykam podczas interwencji jest zmieniony klawisz Y na Z jak to się dzieje. Często robimy to całkiem nie świadomie przypadkowo używając klawiszy skrótu, które są za to odpowiedzialne.

Ale na początku może małe objaśnienie dlaczego w ogóle tak się dzieje. Dawno dawno temu za nim powstały komputery aż do ich wejścia do biur osoby piszące dokumenty używały maszyn do pisania. Na takim urządzeniu klawisze były troszkę inaczej poukładane, a jedną z różnic było właśnie zmienione miejsce klawiszy Y na Z. W momencie powstania systemu MS DOS jedynym możliwym wyborem klawiatury z polskimi znakami, był właśnie układ z maszyny do pisania, który nosił nazwę „Polski 214”. dopiero po pewnym czasie aby ułatwić użytkownikom pisanie polskich liter zachowując dostęp do pozostałych znaków wymyślono rozstawienie klawiszy obecnie używane przez większość polaków o nazwie „Polski programisty” bazujący na układzie „QWERTY”

Dla podglądu pokaże różnice między tymi dwoma układami”

Polski 214
polski-214 mpi serwis

Polski Programisty
polski-programisty mpi serwis

Ale jak zamienić Y na Z?

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zamianę miejscami liter Y oraz Z jest wciśnięcie kombinacji dwóch klawiszy LEWY Ctrl+SHIFT.

Druga metoda wymaga więcej pracy. Jeśli korzystacie z systemu operacyjnego Windows 7, przechodzimy do Panelu Sterowania, następnie klikamy w zakładkę Zegar, Język, Region, poniżej Zmień klawiatury lub inne metody wprowadzania danych.
Wyskoczy nam nowe okno Region i język. Jeśli nie jest wybrana domyślnie, to klikamy w zakładkę Klawiatury i języki, a następnie w przycisk Zmień klawiatury. W kolejnym okienku Usługi tekstowe, i teraz żeby Y i Z były na swoich miejscach, jako język domyślny ustawiamy Polski (Polska) – Polski (programisty).